همه چیز درباره آنتالیا

آنتالیا پنجمین شهر پرجمعیت در ترکیه و پایتخت آن استان است. آنتالیا بزرگترین شهر ترکیه در ساحل مدیترانه با بیش از یک میلیون نفر در منطقه شهری آن است که در ساحل جنوب غربی آناتولی واقع شده و در کوه های توروس قرار دارد.

شهر آنتالیا در ابتدا حدود 200 سال قبل از میلاد توسط سلسله آتالید Pergamon، که خیلی زود توسط رومیها تسخیر شد، در حدود 200 سال پیش از میلاد ماند. حکومت روم دیدار آنتالیا را افزایش داد، از جمله ساخت چندین بنای تاریخی مانند دروازه هادیان و گسترش شهر های همسایه. این شهر چندین بار تغییر کرده است، از جمله به امپراتوری بیزانس در سال 1207 و گسترش امپراتوری عثمانی در سال 1391. قانون عثمانی صلح و ثبات نسبی را برای پنج صد سال آینده به ارمغان آورد. شهر پس از جنگ جهانی اول به سوزانیت ایتالیایی منتقل شد، اما توسط یک استقلال جنگ تازه ای مستقل در ترکیه بازداشت شد.

آنتالیا بزرگترین اماکن دریایی ترکیه است که در روستای ترکیه واقع شده است. توسعه در مقیاس وسیع و تامین مالی دولت، گردشگری را ترویج کرده است. یک رکورد 12.5 میلیون گردشگر در سال 2014 از طریق شهر گذشت.

آنتالیا میزبان میزبان اجلاس سران 2015 و نمایشگاه EXPO 2016 بود.

در سال 2015، جمعیت 2.288 میلیون نفر بود.

 

ریشه نام آنتالیا

این شهر به عنوان Attaleia تأسیس شد، که به نام بنیانگذار Attalos II پادشاه Pergamon نامگذاری شد. این نام، که هنوز در زبان یونانی استفاده می شود، بعدها در ترکیه به عنوان آدالیا و سپس آنتالیا تکامل یافت. Attaleia همچنین نام یک جشنواره در دلفی و Attalis  نام یک قبیله قدیمی یونانی در آتن بود. علیرغم شباهت نزدیک، هیچ ارتباطی با نام Anatolia وجود ندارد.

 

تاریخچه آنتالیا

 

پادشاه Attalus II از Pergamon به عنوان بنیانگذار شهر در حدود 150 پیش از میلاد، در طول دوره سلطنتی هلنیستی نگاه. او به افتخار او به نام Attaleia یا Attalia. این شهر به عنوان پایگاه نیروی دریایی برای ناوگان قدرتمند آتالوس خدمت کرده است. کاوش در سال 2008، در طرح Doğu Garajı، کشف شده باقی می ماند قدمت به قرن 3 قبل از میلاد، نشان می دهد که Attalea بود بازسازی و گسترش یک شهر پیش از میلاد.

Attalea در سال 133 قبل از میلاد بخشی از جمهوری روم تبدیل شد، زمانی که آتلیه III، برادرزاده آتالوس دوم، پادشاهی خود را به رم در سال 133 ق.م. این شهر در دوران رومی باستان رشد و شکوفا شد و بخشی از استان روم پامفیلیا سونودا بود که سرمایه آن پرگا بود.

مسیحیت حتی در قرن اول شروع به گسترش این منطقه کرد: آنتالیا توسط پولس تارسوس و برنابا دیده شد، همانطور که در اعمال رسولان آمده است: "سپس آنها از طریق Pisidia عبور کردند و به پامفیلیا آمدند و وقتی آنها کلمه را گفته بودند در Perga، آنها به Attalia رفتند، و از آنجا به سوی آنتونیو رفتند "[10] بعضی از اسقف اعظم به دیدگاه کلیسای اتیلالیا در پامفیلیا ممکن است به جای اسقف عطیله در لیدیا (یانانتپه) باشند، زیرا لوین آنها را زیر هر دو می بیند. [11] [12] دیگر آپارتمانی مسکونی، Attalea در Pamphylia امروز توسط کلیسای کاتولیک به عنوان یک عنوان عنوان شده است. [13]

مسجد سلجوقی قرن 13 در Attalea، در حال حاضر در ویرانه ها، Basilica بیزانس مسیحی از قرن 7 بود. مسجد بزرگ نیز یک بنیاد مسیحی بوده و مسجد Kesik Minare کلیسای مسیحی پناهیه یا ویرجین قرن پنجم بوده و با سنگ مرمر ریخته شده تزئین شده است. موزه باستان شناسی Attalia برخی از sarkofagi و موزاییک از Perga در نزدیکی و گهواره از استخوان های مشهور به کسانی که از سنت نیکلاس، اسقف Myra، بیشتر در پایین ساحل فیروزه.

آنتالیا یک شهر بزرگ در امپراتوری بیزانس بود. این پایتخت موضوع بیزانس Cibyrrheeots بود، که سواحل جنوبی آناتولی را اشغال کرد. براساس تحقیقات Speros Vryonis، این ایستگاه اصلی دریایی در ساحل جنوبی آناتولی، مرکز بزرگ تجاری و بندر راحت بین دریای اژه و قبرس قرار دارد و به سمت شرق بیشتر است. علاوه بر تجار محلی، "می توان انتظار داشت که ارامنه، سارایسن، یهودیان و ایتالیایی ها را ببیند" [14]

در زمان پیوستن جان دوم کامننس در سال 1118، آنتالیا، یک پاسگاه جدا شده در اطراف بیتلیکهای ترکیه بود که تنها در دریا قابل دسترسی بود. [15] پس از سقوط قسطنطنیه در سال 1204، نیکوتس شونیتس می گوید که یکی از آلدبراندی، "تولد ایتالیایی که به شدت با توجه به سنت رومی مطرح شد" کنترل آنتالیا را به عنوان سرپرست خود خواند. هنگامی که Kaykhusraw، سلطان سلسله ترکان سلجوقی در سال 1206 تلاش کرد تا شهر را به تصرف خود درآورد، الدبراندیا برای کمک به قبرس فرستاده شد و 200 پیروزی لاتین را دریافت کرد که پس از محاصره کمتر از 16 روز، مهاجم را شکست داد. Kayhhusraw آنتالیا را در سال بعد و اولین مسجد خود را ساخت.

شهر و ناحیه اطراف آن در اواخر قرن 13th توسط سرزمین های سلجوقی تسخیر شدند. آنتالیا پایتخت ترکیه بود از تکه (1321-1423) تا زمانی که فتح آن توسط عثمانی ها، به جز دوره حکومت قبرسی بین سالهای 1361 و 1373. ابن باتوتا، مسافر عرب، که از 1335 تا 1340 از شهر بازدید کرد، اشاره کرد : [19]

    از آلانیا من به Antaliya [Adalia]، زیبا ترین شهر رفتم. این منطقه وسیع را پوشش می دهد و هرچند از حجم وسیع آن، یکی از جذاب ترین شهرهای است که در هر نقطه دیده می شود، علاوه بر اینکه بسیار پر جمعیت و به خوبی در آن قرار دارد. هر بخش از ساکنان در یک ربع جداگانه زندگی می کنند. بازرگانان مسیحی در یک چهارم شهر شهر «مینا» زندگی می کنند و توسط یک دیوار احاطه شده اند که دروازه های آنها از شب ها و در خدمت جمعه بسته می شود. یونانیان، که ساکنان سابق خود بودند، در سه ماهه دیگر خود زندگی می کردند، یهودیان در دیگری، پادشاه و دادگاه و ماملوک ها در دیگری، هر کدام از این محله ها از هم جدا شده بودند. بقیه مسلمانان در شهر اصلی زندگی می کنند. دور کل شهر و تمام قسمت ها ذکر شده دیوار دیگری است. این شهر دارای باغات و میوه های خوب، از جمله نوع قابل تحسین زردآلو، که توسط آنها قمر اد دین نامیده می شود، که در هسته آن حاوی بادام شیرین است. این میوه خشک شده و به مصر صادر می شود، جایی که آن را لوکس بزرگی می داند.

در نیمه دوم قرن 17، اولیا چکیلبی از یک خیابان باریک حاوی 3000 خانه در 20 ترک و چهار محله یونانی نوشت. این شهر بیش از دیوارهای شهر رشد کرده و گزارش شده است که بندر تا 200 قایق را نگه داشته است.

در قرن نوزدهم، با اکثر آناتولی رایج بود، حاکمیتش یک "ناب" بود (سرزمین و یا مالک زمین). خانواده تکه اوگلو که در نزدیکی پروژ مستقر شده بود، توسط محمود دوم در سال 1812 تسلیم شد، اما تا اوایل قرن بیستم قدرت حاکم عثمانی را به رقیب خود ادامه داد و با گذشت چندین سال از سقوط بقیه بزرگ آناتولی . سوابق شرکت Levant (ترکیه)، که در سال 1825 در آنتالیا اداره کرد، مستندات محلی را تأیید کرد. [20]

در اوایل قرن بیستم، آنتالیا دو کارخانه چرخش و بافندگی پنبه داشت. از سال 1920، کارخانه ها دارای 15،000 واشر و بیش از 200 looms بود. یک واگن متعلق به آلمان با پنبه کارخانه های جین وجود داشتند [21]

در قرن بیستم، جمعیت آنتالیا به تركی از قفقاز و بالكان به آناتولی رفت. اقتصاد در بندر آن قرار داشت که در مناطق داخلی، به ویژه در کنیا، خدمت می کرد. آنتالیا (سپس آدالیا) به جای مدرن، زیبا بود. جاذبه اصلی بازدیدکنندگان دیوار شهر بود و در خارج از یک غرفه، بخشی از آن، زنده ماند. دفاتر دولتی و خانه های کلاس های بالاتر در خارج از دیوار بودند [20]

از سال 1920، آنتالیا به عنوان جمعیت حدود 30،000 گزارش شد. بندر به عنوان کوچک و ناامن برای شناور در زمستان توصیف شد. آنتالیا گندم، آرد، دانه کنجد، دام، چوب و زغال چوب را صادر کرد. دو مورد دیگر اغلب به مصر و سایر کالاها به ایتالیا و دیگر جزایر یونان صادر می شوند که عمدتا آرد دریافت می کنند. در سال 1920، شهر دارای هفت کارخانه آرد بود. گندم وارد شده و پس از صادرات در شهر مورد پردازش قرار گرفت. آنتالیا واردات تولید شده، عمدتا از بریتانیا است. [22]

این شهر توسط ایتالیایی ها از زمان پایان جنگ جهانی اول تا تاسیس جمهوری ترکیه در سال 1923 اشغال شده بود. توسعه گسترده ای در دهه 1970، آنتالیا را از یک شهر شیرین به یکی از بزرگترین مناطق شهری ترکیه تبدیل کرد. بخش عمده ای از این امر به دلیل گردشگری است که در قرن 21 گسترش یافت. در سال 1985 آواز طلایی Dalida آخرین کنسرت خود را در آنتالیا برگزار کرد.

Menderes Türel از AKP در سالهای 2004 تا 2009 به عنوان شهردار خدمت کرد. مصطفی Akaydin، نامزد CHP، در سال 2009 جایگزین وی شد.

 

آب و هوای آنتالیا


این ناحیه از کوه های تورورس محافظت شده از باد شمالی است. آنتالیا دارای آب و هوای مدیترانه گرم تابستان (Köppen: Csa) با تابستان های گرم و خشک و زمستان های خفیف و بارانی است. حدود 300 روز از سال آفتابی، نزدیک به 3000 ساعت نور خورشید در سال است. میانگین دمای دریا بین 16 درجه سانتی گراد (61 درجه فارنهایت) در فصل زمستان و 27 درجه سانتیگراد (81 درجه فارنهایت) در تابستان است. [23] بالاترین دمای هوای رکورد در 1 ژوئیه 2017 به دمای 45.4 درجه سانتیگراد (113.7 درجه فارنهایت) رسیده است که معمولا به میزان 34.4 درجه سانتیگراد (93.9 درجه فارنهایت) و پایین ترین رکورد در ماه فوریه به -4.6 درجه سانتی گراد (23.7 درجه فارنهایت) زمانی که میانگین پایین به میزان 6.1 درجه سانتی گراد (43 درجه فارنهایت) است.

 

اقتصاد آنتالیا

محصولات کشاورزی شامل میوه های مرکبات، پنبه، گل کات، زیتون، روغن زیتون و موز می باشد. 65 درصد از تقاضای میوه و سبزی در این استان در معرض فروش عمده مواد غذایی در آنتالیا شهرداری متروپولیتن قرار دارد.

از سال 2000، کارخانه های کشتیرانی در منطقه آزاد آنتالیا افتتاح شده است، متخصص در ساخت قایق بادبانی لذت بخش. برخی از این مزرها در تکنولوژی ساخت قایق کامپوزیت پیشرفت کرده اند.

خطوط هوایی Corendon و SunExpress در آنتالیا مستقر هستند.

 

منظره شهر
با وجود داشتن میراث معماری به دوران سلطنت هلنیستی، بیشتر معماری تاریخی آنتالیا به دوره عثمانی قرون وسطایی و تعدادی از مساجد، مدرسه ها، ماسجیدها، کاروانسراها، حمام های ترکی و مقبره ها تبدیل شده است که شهر را شخصیت ترکی-اسلامی می داند. معماری تاریخی در شهر های دیواره ای، Kaleiçi متمرکز است. سازه های باستانی در بقیه شهر آنتالیا، به عنوان شهر مدرن در شهر باستانی ساخته شده اند. Kaleiçi، با خیابان های بلوکه شده آن از دوره های تاریخی عثمانی، مرکز قدیمی آنتالیا است. با هتل ها، بارها، باشگاه ها، رستوران ها و خرید آن، بازسازی شده است تا بیشتر از شخصیت تاریخی اش حفظ شود. این است که توسط دو دیوار در شکل horsenail احاطه شده است، یکی از آنها در امتداد ساحل، ساخته شده است در فرآیند مستمر از زمان هلنیستی تا عثمانی. بندر تاریخی در این بخش از شهر واقع شده است؛ خیابان های باریک از بندر و بندر به شهر قدیمی احاطه شده و توسط خانه های تاریخی چوبی احاطه شده اند. میدان Cumhuriyet، میدان اصلی شهر و یک نقطه بسیار محبوب برای گردشگران و مردم محلی، توسط مراکز خرید و کسب و کار و ساختمان های عمومی احاطه شده است. سایت هایی با آثار هنری، رومی، بیزانس و معماری و فرهنگ سلجوقی وجود دارد. همچنین نمونه هایی از معماری محلی یونان در شهر با پنج کلیسای ارتدوکس یونان در شهر قدیمی وجود دارد.

شهر مخططی یک منطقه بزرگ شهری محصور شده است. با توجه به نرخ بالای مهاجرت از دهه 1970، این منطقه شامل محله های بزرگ gecekondu است که به راحتی به ساختار شهر متصل نیستند و از شرایط اقتصادی ضعیف و آموزش ناکافی رنج می برند. مناطق Gecekondu در منطقه کپز متمرکز شده است، که در سال 2008 حدود 70٪ از خانه ها در سال 2008 در سال 2008 به فروش رسیدند. در سال 2011 تخمین زده شد که در آنتالیا 50 تا 60 هزار گوئکاندوس وجود دارد که حدود 250 هزار نفر در آن قرار دارند.

آنتالیا دارای سواحل شامل کنییالتی، لارا و کراپوگسکدیران است. بیدگلرالی و ساکلینت برای ورزش های زمستانی استفاده می شود.

 

 

 


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Please publish modules in offcanvas position.